Историја уметности

Не постоје подаци о траженом курсу.
План курса:

1. недеља
предавање - Дефиниција појма барок и питање стила
Барок као европски феномен; упознавање временских и просторних оквира барока као јединствене концептуалне целине у католичким, протестантским и православним земљама; термин и појам барок; корени термина и концепта; дефинисање појма барок – историјат; еволуција и разноликост испољавања барока.

2. недеља
предавање - Барок и католичка реформа (противреформација)
однос протестантске и католичке реформе; нова побожност: религиозни редови и барокна уметност; барок као прва “масовна култура” - нова, социјална димензија уметности и отклон од елитизма претходних стилова.

3. недеља
предавање - Полови барокне уметности: натурализам и идеализам/класицизам
различити путеви представљања видљивог света - онакав какав јесте и онакав какав би требало да буде; верна транскрипција и идеализација. Реализам: прихватање и изражавање материјалног света, реалистична представа човека и природе; појава слободног тржишта; Класицизам: класицистичка теорија уметности, уметничке академије Европе и усмеравање токова уметности.

4. недеља
предавање - Полови барокне уметности: натурализам и идеализам/класицизам:
различити путеви представљања видљивог света - онакав какав јесте и онакав какав би требало да буде; верна транскрипција и идеализација. Реализам: прихватање и изражавање материјалног света, реалистична представа човека и природе; појава слободног тржишта; Класицизам: класицистичка теорија уметности, уметничке академије Европе и усмеравање токова уметности.

5. недеља
предавање - Страсти душе
Реторске основе барокне уметности; изазивање и покретање емоција код публике; изражавање осећања и стања духа мимиком, гестикулацијом, покретима целог тела; нова побожност и представе преобраћења, мартиријума, визија и екстаза.

6. недеља
предавање - Илузионизам
Декорације зидова, сводова и купола барокних цркава и палата; перспектива као технички изум и симболичка форма; барокни илузионизам као идејни и друштвени феномен;

7. недеља
предавање - Појава и развој жанрова
појам жанр и хијерархија жанрова; нови самостални жанрови у сликарству; тријумф дотадашњих „ниских“ жанрова као културни и социјални феномен: ревредновање хијерархије жанрова и слободно уметничко тржиште.

8. недеља
предавање - Концепт времена и простора
одговор на ново мерење времена, експанзију света и нове информације; страх и опседнутост временом; време као уништитељ и време које открива; свест о безграничном простору.

9. недеља
предавање - Светло
поетика контраста; светло-тамно; дуална концепција светла: светло као форма и симбол; традиција мистичке литературе и барокне илузионистичке декорације.

10. недеља
предавање - Алегоријски начин мишљења
: амблематски зборници, тежња за универзалним разумевањем и тумачењем религије, морала, љубави...; равнотежа између метафизичког и емпиријског; објекат из реалности као амбелм трансценденталног света.

11. недеља
предавање - Тотална уметност
синтеза свих уметности/бел цомпосто/; два начина посматрања сваке целине: са уметникове и са посматрачеве тачке гледишта; концептуални и естетски принцип мултимедијалног компоновања.

12. недеља
предавање - Свет као театар - поетика чудесног/meraviglia и ефемерни спектакли
разумевање и развој концепта чуда у уметности: театар и сценска уметност, ефемерни спектакл; потпуни развој метафоре theatrum mundi и стварање концепта света и живота као истинске позорнице.

13. недеља
предавање - Резиме модула
Преглед свих појмова рађених на предавањима и вежбама

14. недеља
предавање - Предиспитна вежба
У којима се расправља о најважнијим и нејасним питањима; понављаље рађених ствари, преглед визуелног материјала

15. недеља
предавање - Испит
Литература и извори података:
Општа обавезна литература
Wittkower R., Art and Architecture in Italy 1600 to 1750, Harmondsworth 1958.
Општа допунска литература
Rupert-Martin J., Baroque, Style and Civilization, London 1977. Ђ. Карери, Уметник, u: Ликови барока, Београд 2004, 344-368, posebno 346-350.
↑↑↑