Прво су нападнути медији. Па Скупштина. Па правосуђе. Сада је кренуо напад на Универзитет. То неће проћи.
Осуђујемо све покушаје гушења слободе изражавања и критичке мисли и пружамо пуну подршку колегиници и колегама са Факултета политичких наука Универзитета у Београду.

Иницијатива Није Филозофски ћутати

Центар за библијску филологију и херменеутику
позива вас на предавање које ће

др Бојана Радовановић
с Универзитета за медијевистику Аустријске академије наука

одржати под насловом

»Сусретох старца на пусту месту«: преплитање канонских и неканонских сижеа у богумилској егзегетичкој радионици

у понедељак 27. марта у 18h30
на Одељењу за класичне науке Филозофског факултета
(Капетан-Мишино здање, десно, II спрат)

Да ли сте знали да је филозоф Платон био двоструки олимпијски шампион у панкартиону, античком спорту који је био мешавина бокса и рвања? Да здраво тело доприноси снази ума показаће и наши спортисти, студенти и студенткиње Филозофског факултета који ће се и ове године такмичити на спортској манифестацији "Филозофијада" у Будви 5-8. маја!

Како бисмо пружили подршку нашим спортистима да Филозофски факултет прикажу у најбољем светлу одласком на такмичење у што већем броју, позивамо вас на Пролећни базар књига у организацији иницијативе Зелени Филозофски и Спортског удружења Филозофског факултета.

Oдабиром књига из наших разноликих рафова, допринећете и озелењавању зграде Факултета. Да би нам ово пролеће било зелено, успешно и колегијално, одаберите књигу и подржите наше спортисте и Зелени Филозофски од 23. до 25. марта од 10 до 17 часова на првом спрату Факултета!

Такође, позивамо све колегинице и колеге да донирају очуване књиге до 23. марта. Књиге се остављају на столу који се налази лево од портира на главном улазу.

Позивамо вас да присуствујете међународном научном скупу Political Philosophy Workshop: Justice and Public Reasoning in a Democratic Society, који ће бити одржан од 17-18. марта 2023. на Филозофском факултету, у сали “Драгослав Срејовић” (на првом спрату). Програм научног скупа налази се у прилогу.

Прво предавање у оквиру циклуса "Концепти национализма и патриотизма у српском политичком дискурсу - средњи век, нови век, савремено доба", под насловом "Присуство и облици исказивања националних и патриотских осећања у документима владара средњовековне Србије", одржаће проф. др Небојша Порчић у четвртак, 16. марта. Више информација у прилогу.

У среду, 15. марта у 18х у Клубу Филозофског факултета, Центар за америчке студије наставља са серијом „Разговори о Америци“, а овом приликом тема ће бити овогодишња додела Оскара и пратећи поп-културни феномени, као и иконичне, али и важне политичке епизоде из историје ове награде. Гошће ће бити новинарка Јелена Сотировић и песникиња Мирјана Наранџић (ремy_стромборн), а разговор ће водити Ана Филиповић, историчарка уметности.

Лабораторија за експерименталну психологију Вас позива на трибину са темом „The secret ingredient(s) to excellence - Cognitive and conative underpinnings of sport expertise", о којој ће говорити Дијана Цоцић (Department of Sport, Exercise and Rehabilitation, Faculty of Health and Life Sciences, Northumbria University).

Трибина ће се одржати у четвртак, 16. марта у 15 часова преко апликације Зоом, на следећем линку и биће снимана за потребе архива Лабораторије.

Обавештавамо вас да Центар за теоријску археологију при Одељењу за археологију Филозофског факултета организује разговор на тему Ископавање и излагање људских скелетних остатака: етика између археологије и јавности.

У разговору ће учествовати:
• проф. др Татјана Цветићанин, Филозофски факултет у Београду & Народни музеј у Београду
• проф. др Алексеј Кишјухас, Филозофски факултет у Новом Саду
• др Наташа Шаркић, оснивачица AITA BIOARCHAEOLOGY (Барселона)
• Драган Поповић, докторанд Богословског факултета у Београду

Разговор ће модерирати проф. др Моника Милосављевић.

Позивамо Вас да нам се придружите у четвртак 16.03.2023. у 18:00 часова у простору Плато Клуба (Чика Љубина 18-20, улаз из Васине улице).

Позивамо студeнте и наставнике Филозофског факултета да присуствују предавању арх. Александра Лека "Читање архитектуре очима архитекте," које ће се одржати 17.3.2023.године од 15.чaсова у Темпус сали Филозофског факултета (међуспрат 2/3) у старој згради.

Због ограниченог капацитета учионице, молимо заинтересоване да резервишу место јављањем оганизатору проф.др Александру Кадијевићу, на мејл адресу: akadijev@f.bg.ac.rs.

Задовољство нам је да вас обавестимо да је отворен позив за летњу школу “Inclusive approaches to educational research” која ће се одржати од 12. до 14. јула 2023. године на Филозофском факултету у Београду. Циљ летње школе је да оснажи младе истраживаче да планирају и реализују истраживања која негују инклузивност као вредност и која могу бити подршка развоју инклузивнијег образовања, надамо се, и друштва.

Летња школа је намењена студентима докторских студија и младим истраживачима који се интересују за образовање, а настала је као резултат заједничке иницијативе Мреже за инклузивно образовање Европске асоцијације истраживача у образовању (EERA) и Филозофског факултета Универзитета у Београду.

Пријава је отворена до 11. априла, а више информација о летњој школи можете пронаћи у тексту позива и на: https://nauka.f.bg.ac.rs/eera2023/