Вести и догађаји

Опште вести
RSS
22
 
Апр
 
2024

Лабораторија за експерименталну психологију Вас позива на предавање са темом „AI and Aphasia in the Digital Age: A Critical Review", о којој ће говорити Brendan Stuart Weekes (Faculty of Education, The University of Hong Kong анд Melbourne School of Psychological Sciences, University of Melbourne).

Предавање ће се одржати у петак, 26. априла у 12 часова у Лабораторији за експерименталну психологију (сутерен Филозофског факултета у Београду).



22
 
Апр
 
2024

Лабораторија за експерименталну психологију Вас позива на трибину са темом „Апофенија као механизам уједињења Отворености и Психотицизма: може ли се петофакторски модел личности оправдати апофенијом?", о којој ће говорити Марија Кушић (Одељење за психологију и ЛИРА, Филозофски факултет, Универзитет у Београду).

Трибина ће се одржати у четвртак, 25. априла у 15 часова у Лабораторији за експерименталну психологију (сутерен Филозофског факултета у Београду).



22
 
Апр
 
2024

Уважене колегинице и колеге,

Позивам Вас да дођите на предавање на предмету Историја српског народа после 1990. године које ће бити одржано у уторак 23. априла у учиници 101, са почетком у 15 сати. Гост ће бити шеф дипломатије Србије и СР Југославије током 1990-их година г. Владислав Јовановић.

Реч је о занимљивој прилици да се сретнемо и разговарамо са сведоком и учесником једног важног историјског раздобља.

Срдачно вас поздрављам.
Чедомир Антић


22
 
Апр
 
2024

Поштоване колегинице и колеге,

Позивамо вас на трећу трибину програма Разговори о уметности коју организују истраживачи Семинара за уметност и визуелну културу новог века. Трибина ће се одржати 24. априла у 18 часова у клубу Плато (Чика Љубина 18 – 20, улаз из Васине).

Назив априлске трибине је Паја Јовановић вс. Урош Предић. Пратећи животни и академски пут двојице великана, аутора неких од најпознатијих слика српске историје уметности, осврнућемо се на сличности и разлике које одликују њихово стваралаштво. Причаћемо о изборима тема и жанрова, начинима интерпретације појединих мотива, односу према публици и тржишту и (не)постојећем ривалству ова два уметника.

Учеснице разговора су: МА Исидора Савић, МА Мина Радовановић, др Олга Жакић и др Јована Миловановић, а модераторка програма је др Јована Миловановић.


18
 
Апр
 
2024

Научно веће Центра за истраживање наставе историје и историјског наслеђа изражава неслагање и забринутост због нетачних навода и произвољних тумачења која су пренели поједини портали поводом одржавања Трећег београдског симпозијума о настави историје под називом „Разоружавање историје“ одржаног 11. и 12. априла, а чији је суорганизатор Филозфски факултет Универзитета у Београду. Симпозијум, већ три године окупља наставнике, студенте и стручњаке из Србије и Европе који се баве наставом историје, стварајући простор у којем се размењују различите иновативне праксе у сфери академске, наставне, студентске и ученичке заједнице уз подстицање демократске културе, међусобног разумевања и свестраног сагледавања историје.

Овогодишњи симпозијум на коме су учествовали и представници Министартсва просвете Републике Србије, Завода за унапређивање образовања и васпитања Републике Србије садржао је и пратеће догађаје, студентски семинар у организацији Интернационалног удружења студената историје, међународну радионицу удружења EuroClio са темом „Пропитивање споменика“ (Monumental Challenges) и представљање приручника за наставнике „Учионица сећања на отвореном“ који је реализован уз подршку Министарства просвете Републике Србије. Колеге студенти, окупљени у Клуб студената историје „Острогорски“, организовали су семинар на коме је учествовало 36 студената из читаве Европе и представљали савремене тенденције историографије, као и своју посвећеност научном приступу изучавања прошлости.

Вербални напади и говор мржње усмерен на студенате Клуба студената историје „Острогорски“, учеснике семинара, супротни су највишим законским актима Републике Србије (Устав Републике Србије, чл. 46), основним демократским принципима, слободи изражавања, као и институционалној партиципацији младих у јавном животу, дебатама и догађајима од значаја за академску заједницу и друштво у целини. Упућујемо апел да се осуди говор мржње и подржи студентско ангажовање у развијању културе дијалога, демократских вредности као и њихово учешће у остваривању права младих о чему је било говора на Симпозијуму.

Научно веће Центра:

проф. др Марко Шуица

проф. др Данијела Стефановић

проф. др Дубравка Стојановић

проф. др Радивој Радић



16
 
Апр
 
2024

Драге колеге,

Удружење студената педагогије "Фреире" организује хуманитарну акцију "Филозофски је помоћи" за Нурдор и нашу колегиницу са педагогије Марину Николић.

За тај догађај потребни су нам волонтери који би нам помогли током хуманитарног базара 19. и 20. априла. Посебно би нам значила помоћ јачих волонтера, који би нам помогли у преношењу књига и полица за њих.

Молимо све заинтересоване да се што пре пријаве путем гугл документа тако што ће уписати своје име у жељену смену:

https://docs.google.com/document/d/1BAaPIINUIlVy1cuKNulkiuReR3RWjtJUcz9p6RKWdCg/edit?usp=sharing

Хвала унапред!
УСП ”Фреире”


16
 
Апр
 
2024

Коначни резултати избора за представнике студената Универзитета у Београду - Филозофског факултета у Студентском парламенту Универзитета у Београду налазе се у прилогу.



15
 
Апр
 
2024

Одељење за археологију има част да вас позове на предавања др Ивана Дрнића (Археолошки музеј у Загребу) и мр Кристине Бркић Дрнић (Културно-повијесни центар Сисачко-мославачке жупаније)


ЧЕТВРТАК 18.04.2024, 13–15 часова, свечана сала „Драгослав Срејовић“, Филозофски факултет у Београду:


Сегестика и Сисција - насеље с почетка повијести


Римска Сисција


ПЕТАК 19.04.2024, 13:15–14:45 часова, учионица 410, Филозофски факултет у Београду:


Ластово, малени оток с великим археолошким потенцијалом (Истраживања у шпиљи Рачи)




15
 
Апр
 
2024

Разговор о књизи Етика: теоријски минимум проф. др Ненада Цекића одржаће се у уторак, 16. априла, с почетком у 15 часова у Институту за филозофију и друштвену теорију, у улици Краљице Наталије број 45 у Београду.

У овој монографији, аутор пружа преглед основних питања етике. Фокус студије је на ономе што проф. др Ненад Цекић назива „теоријским минимумом". То су појмови, теме и теорије за које он сматра да су темељ сваког озбиљног бављења етиком као филозофском дисциплином.

Поред аутора, у разговору учествују: доц. др Александар Добријевић (Филозофски факултет у Београду), доц. др Милица Смајевић Рољић (Филозофски факултет у Београду), доц. др Стефан Мићић (Филозофски факултет у Београду), др Игор Цвејић, виши научни сарадник (ИФДТ), др Тамара Плећаш, научни сарадник (ИФДТ) и Ана Липиј, истраживач приправник (ИФДТ).

Ненад Цекић (Београд, 1963), редовни је професор етике и других области филозофија морала и управник је Одељења за филозофију на Филозофском факултету Универзитета у Београду. До сада је објавио четири монографије: Држава између анархије и утопије (2007), Метаетика: проблеми и правци (2013), Утилитаризам и Бентамова филозофија морала (2018/19) и Филозофија морала Џона Стјуарта Мила (2018/19).


15
 
Апр
 
2024

Лабораторија за експерименталну психологију Вас позива на трибину са темом „Зависност метода у психологији као специјалној науци од нормираности предмета изучавања", о којој ће говорити Каја Дамњановић (Институт за филозофију и Лабораторија за експерименталну психологију, Одељење за психологију, Филозофски факултет Универзитета у Београду).

Трибина ће се одржати у четвртак, 18. априла у 15 часова у Лабораторији за експерименталну психологију (сутерен Филозофског факултета у Београду).



1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71
↑↑↑