Поштоване колеге,
обавештавамо Вас да је Министарство просвете, науке и технолошког развоја Републике Србије расписало 3. јуна 2019. године конкурс за суфинансирање монографских и других научних дела. Уколико желите да конкуришете за средства преко Центра за издавачку делатност Филозофског факултета молимо Вас да рукопис, електронску верзију текста и три рецензије са попуњеним и потписаним рецензетским формуларима предате до 25. јуна. 2019. године секретару Центра за издавачку делатност др Мирослави Костић /Институт за историју уметности, контакт телефони 2637 125,064 128 35 04, 32 82 142/.
По пријему рукописа Центар преузима, како је то утврђено Правилником о издавачкој делатности који је усвојен на седници Наставно научног већа октобра 2008, све обавезе везане за штампање публикације.

Секретар Центра за
издавачку делатност

др Мирослава Костић

Јун

Филозофски факултет има част да Вас позове на обележавање Дана Факултета у петак 14.јуна 2019. године у 20 часова, у дворишту Капетан Мишиног здања (улаз из улице Вука Караџића).

У случају кише прослава ће се одржати у Клубу студената Филозофског факултета (улаз из Васине).

Позивница се налази у прилогу вести.

Управа Филозофског факултета

Јун

Свечана додела диплома ће се одржати у понедељак 17.јуна 2019. године у 12 часова у амфитеатру "Георгије Острогорски".
Молимо Вас да са собом неизоставно понесете личну карту или пасош.
Списак студената којима се додељују дипломе се налази у прилогу.

Јун

Са посебним задовољством и поносом обавештавамо колеге и јавност да су друга и трећа Бранкова награда Матице српске додељене:

Јелисавети Арсенијевић, студенту мастер студија Одељења за класичне науке, за завршни рад Мотив сирена у античкој грчкој књижевности

и

Лани Костић, докторанду Одељења за класичне науке, за дипломски рад Васкршњи канон Светог Јована Дамаскина.

Радови су написани под менторством проф. др Дарка Тодоровића и одбрањени су током школске 2017/18. године.

Бранкова награда додељује се за семинарске, завршне и дипломске радове из области књижевности и језика, написане и одбрањене у претходној школској години. У конкуренцији је било 16 радова, које су доставиле одговарајуће катедре факултета из Београда, Новог Сада и Крагујевца.

Јун

Комеморативни скуп посвећен преминулом професору др Владети Тешићу оджаће се у четвртак, 13. јуна у 15 часова у свечаној сали „Драгослав Срејовић“ Филозофског факултета у Београду (први спрат, сала 108).

Одељење за педагогију и андрагогију

Поштоване колегинице и колеге,
Одељење за археологију Филозофског факултета у Београду Вас позива да у уторак 11. јуна, у учионици 410 у 16 сати, присуствујете предавању The Affluent Societies of Later Prehistory које ће одржати професор Roberto Risch са Одсека за праисторију Аутономног универзитета у Барселони.

Јун

7.јун, 19-21.30.ч., амфитеатар ,,Георгије Острогорски’’ Филозофског факултета Универзитета у Београду. Главни предавач и дискутант: мр арх.Бојан Ковачевић, председник Академије архитектуре Србије. Учесници: историчари уметности, архитекти и студенти из Србије и региона, полазници стручне праксе ,,Новија архитектура Београда.’’ Организатор: проф. др Александар Кадијевић, Одељење за историју уметности Филозофског факултета Универзитета у Београду

Јун

Седамнаеста трибина у оквиру циклуса Није Филозофски ћутати одржаће се на Филозофском факултету Универзитета у Београду 6.6.2019. године од 18:30 часова.

Да ли смо данас све мање здрави и „нормални“? Колико су актуелно окружење и услови живота „нормални“ и колико контаминирају наше ментално здравље? Да ли је нормално бити нормалан у ненормалном друштву? Шта друштвене науке, а пре свега психологија као струка, могу и морају да понуде? Да ли смо одговорни само за појединце у друштву и где је наша одговорност према друштву и “менталном загађењу” средине?

Учесници у разговору: проф. др Вељко Јовановић, психолог, Одсек за психологију Филозофског факултета у Новом Саду, доц. др Алексеј Кишјухас, социолог, Одсек за социологију Филозофског факултета у Новом Саду и колумниста Данас-а, др Маја Пелевић, драмска списатељица, ауторка серије „Јутро ће променити све“ и других награђиваних драма о животу младих у Србији данас и проф. др Тамара Џамоња Игњатовић, Одељење за психологију Филозофског факултета у Београду – модераторка.

Одржавањем циклуса трибина Није Филозофски ћутати - на којима наставници и сарадници Факултета са својим гостима из других високошколских установа, уметницима, научницима и јавним личностима расправљају о најактуелнијим друштвеним, културним и политичким темама - Филозофски пружа отворену подршку слободи говора у Србији и придружује се грађанским настојањима за успостављањем демократског друштва.

Филозофски факултет Универзитета у Београду је најстарија високообразовна установа у Србији. Као средиште слободне мисли и покретач демократских процеса у друштву, са својих девет одељења и бројним научним институтима и центрима, Филозофски има посебну обавезу и одговорност да својим студентима, али и укупној јавности, понуди знања која могу помоћи у разумевању проблема данашњице. Управо оне науке које се изучавају на Филозофском, од друштвено-хуманистичких до историјских, могу својим теоријским, емпиријским и методолошким приступима да додатно осветле савремене феномене и да укажу на могућа решења проблема који притискају српско друштво. Овај факултет негује традицију критичке и демократске мисли, а његови наставници и сарадници данас имају и посебну моралну обавезу да ту традицију подрже, на тај начин доприносећи изградњи грађанског друштва у Србији.

Јун

Резултати испита из предмета Енглески језик 1 у предроку налазе се у прилогу.

Мај

Paul-Antoine Miquel, Одељење за филозофију Универзитета у Тулузу II одржаће гостујуће предавање "The emergence of life as a philosophical problem" у четвртак, 6. јуна у 17 сати у просторијама Српског филозофског друштва (ФДС).

1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31