Одељење за филозофију позива заинтересоване на гостујуће предавање проф. др Јакуба Гомулке (Pedagogical University of Kraków).

Предавање „Stanisław Lem on God and evil” биће одржано у среду, 3. априла у 19 сати у Клубу студената Филозофског факултета, Чика Љубина 18-20 (улаз из Васине улице).

У прилогу је апстракт предавања.

Осма трибина у оквиру циклуса Није Филозофски ћутати одржаће се на Филозофском факултету Универзитета у Београду 28.3.2019. године од 18:30 часова. На трибини "Србија у симулакруму евроинтеграција" разговараћемо о томе да ли Европска унија губи свој пут, да ли је српско друштво на путу да на унутрашњем плану пронађе свој компас и какав је тренутни и какве су перспективе будућих односа између Европске уније и Србије.

У разговору учествују Никола Самарџић професор Филозофског факултета у Београду, Иван Вујачић професор Економског факултета у Београду, Бошко Јакшић спољнополитички коментатор и Огњен Радоњић професор Филозофског факултета у Београду.

Одржавањем циклуса трибина Није Филозофски ћутати - на којима ће наставници и сарадници Факултета са својим гостима из других високошколских установа, уметницима, научницима и јавним личностима расправљати о најактуелнијим друштвеним, културним и политичким темама - Филозофски пружа отворену подршку слободи говора у Србији и придружује се грађанским настојањима за успостављањем демократског друштва.

Филозофски факултет Универзитета у Београду је најстарија високообразовна установа у Србији. Као средиште слободне мисли и покретач демократских процеса у друштву, са својих девет одељења и бројним научним институтима и центрима, Филозофски има посебну обавезу и одговорност да својим студентима, али и укупној јавности, понуди знања која могу помоћи у разумевању проблема данашњице. Управо оне науке које се изучавају на Филозофском, од друштвено-хуманистичких до историјских, могу својим теоријским, емпиријским и методолошким приступима да додатно осветле савремене феномене и да укажу на могућа решења проблема који притискају српско друштво. Овај факултет негује традицију критичке и демократске мисли, а његови наставници и сарадници данас имају и посебну моралну обавезу да ту традицију подрже, на тај начин доприносећи изградњи грађанског друштва у Србији.

У оквиру пратећег програма конференције Емпиријска истраживања у психологији (29.-31. март), у петак, 29. марта, у 12 часова, у просторијама Лабораторије за експерименталну психологију (сутерен), проф. др Данијела Тренкић (University of York) одржаће предавање на тему "Language, literacy and academic attainment of international students in higher education".

Више о предавању можете погледати у прилогу.

Лабораторија за експерименталну психологију вас позива на трибину са темом "MEASURING ATTENTION IN VIDEO GAMES" , о којој ће говорити dr Joe Cutting (Department of Theatre, Film and Television, University of York, UK).

Трибина ће се одржати у четвртак 28. марта у 15 часова у просторијама Лабораторије за експерименталну психологију на Филозофском факултету у Београду (сутерен).

Више о трибини можете видети у прилогу.

Емпиријска истраживања у психологији, највећа регионална научна конференција посвећена истраживањима из психологије ће се по јубиларни 25. пут одржати на Филозофском факултету Универзитета у Београду, од 29. до 31. марта, у организацији Лабораторије за експерименталну психологију и Института за психологију. Више од 200 учесника из земље и из иностранства ће представити преко 120 оригиналних научно-психолошких налаза, кроз кроз позивна предавања, презентације, постере, симпозијуме и округли сто. У тематском смислу, овај међународни скуп покрива бројне области психолошке емприје, од испитивања личности и клиничких феномена, преко когнитивне психологије, перцепције и психологије уметности, до образовања, социјалне и развојне психологије.

Поштоване колегинице и колеге,
Конференција Српска археологија између теорије и чињеница VII - Археолошки терен, ауторитет и моћ ће се одржати у петак и суботу 29. и 30. марта 2019. године. Програм конференције је у прилогу.

Обавештавамо Вас да ће Emily L. Spratt са Одељења за уметност и археологију Принстон универзитета одржати предавање у петак, 29. марта 2019. у Темпус сали са почетком у 13 часова.

У прилогу се налази апстракт предавања и информације о предавачу.

Обавештавамо Вас да ће проф. др Iskra Alexandra Nola, са Медицинског факултета Свеучилишта у Загребу, ШНЗ "Андрија Штампар" одржати предавање "Друштвени и јавноздравствени оквир изванредних ситуација", у оквиру COST Action medicine Shortage 15105, у уторак 26. марта у 13.30 у свечаној сали "Драгослав Срејовић".

Декан Филозофског факултета покреће иницијативу за организацију летњих/зимских школа на Филозофском факултету. Моле се заинтересовани да доставе предлоге програма летњих/зимских школа и сагласност надлежних организационих јединица најкасније 6 месеци пре одржавања летње/зимске школе на

nauka@f.bg.ac.rs/

iro@f.bg.ac.rs/

Предлог програма летње/зимске школе би требало да садржи:

- Назив летње/зимске школе
- Предложено време одржавања
- Теме предавања
- Имена предавача

По пристиглим предлозима, декан ће организовати састанак са заинтересованима.

У организацији Филозофског факултета Универзитета у Београду, Центра за промоцију науке и Универзитетске библиотеке „Светозар Марковић” од 20. до 22. марта 2019. на Филозофском факултету, у сали „Драгослав Срејовић”, одржаће се међународна конференција Paideia: The Language and Philosophy of Education. Грчки концепт paideia представљаће полазиште за размену идеја научника из осам земаља из различитих делова света, који ће се том приликом окупити у Београду.

Више о конференцији можете погледати у прилогу.

1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25