Семинар за студије модерне уметности Вас позива на међународну радионицу"Figures of Emancipation: New Perspectives on Modern Sculpture and Gender in 20th Century in Dialogue" која се одржава 16. и 17. новембра на Филозофском факултету у свечаној сали "Драгослав Срејовић" на првом спрату. Програм радионице са сатницом се налази у прилогу вести.

Овим путем, као факултет који образује будуће наставнике, школске психологе и педагоге, желимо да изразимо подршку захтевима које су колегинице и колеге из Актива психолога и педагога запослених у основним и средњим школама Србије изнеле у Отвореном писму упућеном Министарству просвете и другим релевантним институцијама.

Из позиције наставница и наставника који образују будуће школске педагоге и психологе, имамо обавезу да истакнемо важност улоге наших колегиница и колега у образовним установама. Она се огледа кроз континуирано и систематско пружање подршке ученицима, родитељима и колегама, али и развоју школе као заједнице. Важно је нагласити да су компетенције школских психолога и педагога међусобно комплементарне. Тек када су удружене омогућавају да се у школи гради култура која је заснована на међусобном поштовању и подршци и да се развија образовна пракса кроз коју ће сви актери у школи учити и развијати се.

Искуство из праксе нам показује да када школски психолози и педагози имају прилику да своје професионалне компетенције примењују у пуном обиму, школа постаје место у ком и ученици, и наставно и ненаставно особље, и родитељи/старатељи осећају да припадају, напредују и да су уважени.

Из тих разлога пружамо подршку Отвореном писму наших колега. Оно представља јасан позив на разговор о изменама у образовној политици и пракси који ће омогућити да психошко-педагошка служба буде место подршке развоју школе и ученика.

Имајући све наведено у виду, позивамо Министарство просвете и друге релевантне институције да у сарадњи са Активом психолога и педагога запослених у основним и средњим школама Србије, Друштвом психолога Србије и Друштвом педагога Србије јасније сагледају и одреде улогу стручне службе у школи, а затим и започну трагање за најбољим начинима да се психолошко-педагошке службе у школама подрже. Уколико постоји потреба за тим, наставници и истраживачи Одељења за психологију и Одељења за педагогију и андрагогију Филозофског факултета у Београду спремни су да се укључе у разговоре и својим знањем допринесу трагању за најбољим решењима за проблеме на које указују наше колегинице и колеге у свом Отвореном писму.

Одељење за педагогију и андрагогију и Одељење за психологију Филозофског факултета у Београду

РАСПИСИВАЊЕ КОНКУРСА ЗА ДОДЕЛУ СТИПЕНДИЈА ФОНДАЦИЈЕ „НОВИ ДОБРОТВОРИ УНИВЕРЗИТЕТА У БЕОГРАДУ“ ЗА ШКОЛСКУ 2023/2024. ГОДИНУ

Расписује се Конкурс за доделу 4 (четири) стипендије за школску 2023/2024. годину студентима Универзитета у Београду, и то по једна стипендија студентима са:
• Групације природно-математичких наука,
• Групације техничко-технолошких наука,
• Групације медицинских наука,
• Групације друштвено-хуманистичких наука.

На Конкурс се могу пријавити студенти уписани први пут у текућој школској години на основне или интегрисане и мастер академске студије Универзитета у Београду, чије се школовање у школској 2023/2024. години финансира из буџета Републике Србије и који нису губили ниједну годину током студија, уз максималну ефикасност током студирања.

На конкурс се могу пријавити студенти од друге године основних или интегрисаних академских студија.

Детаљније о конкурсу у прилогу вести.

О Б А В Е Ш Т Е Њ Е

Универзитет у Београду - Филозофски факултет обавештава да су у оквиру програма „ Моја прва плата“ отворене позиције за посао у Одсеку за студентске послове на радном месту – Административни секретар (1 кандидат/киња), као и у Центру за међународну сарадњу и односе са јавношћу на радном месту – Административни секретар (1 кандидат/киња).

Период пријављивања кандидата је од 13.11.2023. године до 06.12.2023. године преко портала „Моја прва плата“, а оспособљавање за рад почиње у јануару 2024. године.

Детаљне информације можете погледати у прилогу вести.

Детаље акције можете погледати у прилогу вести

Лабораторија за експерименталну психологију Вас позива на трибину са темом „Painting and Curating with AI", о којој ће говорити др Јасмина Стеванов (University of Bristol).

Трибина ће се одржати у четвртак, 16. новембра у 15 часова преко апликације Зум на следећем линку и биће снимана за потребе архива Лабораторије.

Коначне ранг-листе за упис на докторске студије у допунском уписном року налазe се у рубрици

- За будуће студенте – Ранг-листе – мастер (Коначне листе - допунски конкурс).

Упис примљених кандидата на ДОКТОРСКЕ АКАДЕМСКЕ СТУДИЈЕ обавиће се 13.11.2023. од 10 до 13 часова.

Решење се налази у прилогу вести.

Центар за историјску географију и историјску демографију

Вас позива на промоцију другог допуњеног издања књиге

Историјска географија српских земаља (VI – XVI век)
проф. др Синише Мишића