Прелиминарнe ранг-листе за упис на докторске студије налазe се у рубрици

- За будуће студенте – Докторске - ранг-листе – (Прелиминарне листе)

Прелиминарнe ранг-листа за упис на мастер студије у допунском року налазe се у рубрици

- За будуће студенте – Ранг-листе – мастер (Прелиминарне листе - допунски рок).

Позивамо све заинтересоване на гостујућа предавања професора Мирче Думитруа (University of Bucharest, Romania) "New Perspectives on Compositionality. Kit Fine’s Semantic Relationist Approach to Meaning" у уторак, 24.10. у 9h, и професорке Марине Бакалове (Bulgarian Academy of Sciences, Bulgaria) "Vicarious Remembering of Feelings through Music" у среду, 25.10. у 17h. Оба предавања ће бити одржана у просторијама ФДС.

Апстракти оба предавања се налазе у приложеној књизи апстраката.

ОБАВЕШТЕЊЕ

О УПИСУ СТУДЕНАТА НА МАСТЕР АКАДЕМСКЕ СТУДИЈЕ У АКАДЕМСКОЈ 2023/2024. ГОДИНИ у другом уписном року.

Мастер академске студије трају једну академску годину (2 семестра) и имају обим од 60 ЕСПБ.

Детаљније информације у прилогу вести

На јавни позив за упис на програм образовања током читавог живота „Образовање наставника предметне наставе“ у октобарском року пријавила се једна кандидаткиња. На основу приложене документације Комисија за упис је проценила да кандидаткиња задовољава услове за упис на програм. У прилогу се налази Прелиминарна листа са бројем признатих ЕСПБ наставничког образовања. Термин за жалбе на прелиминарну листу је 19.10.2023. до 14 часова путем електронске поште cppmo@f.bg.ac.rs.

Задовољство нам је да вас позовемо да присуствујете догађајима у оквиру првог Балканског аналитичког форума. Програм конференције, радионице и индивидуалних предавања се налази у прилогу. За присуствовање појединачним предавањима није потребна регистрација и сви заинтересовани су добродошли.

Целокупан програм (изузев индивидуалних предавања) одржаће се у свечаној сали "Драгослав Срејовић".

ОБАВЕШТЕЊЕ

О УПИСУ СТУДЕНАТА НА ДОКТОРСКЕ АКАДЕМСКЕ СТУДИЈЕ У АКАДЕМСКОЈ 2023/2024. ГОДИНИ

Докторске студије трају 3 академске године (6 семестара) и имају обим од 180 ЕСПБ.

Детаљније информације у прилогу вести

Лабораторија за експерименталну психологију Вас позива на трибину са темом „Перцепција лица и емоција: Life-span перспектива ", о којој ће говорити др Божана Ињац (Catholic University of Applied Social Sciences, Berlin).

Трибина ће се одржати у четвртак, 19. октобра у 15 часова преко апликације Зум на следећем линку и биће снимана за потребе архива Лабораторије.

https://us06web.zoom.us/j/91046778854?pwd=T3dNQjByNDd0SDJiVkFKUVQ5YUJXZz09 шифра: leptribina

Иницијатива Није Филозофски ћутати и Покрет Нови Оптимизам поводом Дана ослобођења нашег главног града организују трибину у част архитекте Драгољуба Бакића (1939 – 2023) у четвртак 19. октобра у 18.30 часова у Амфитеатру Филозофског факултета у Београду.

Бакић ће остати упамћен као један од симбола грађанског бунта против урбанистичких и архитектонских непочинстава власти, који је свој активизам испољавао у готово свим сферама друштва, посебно у заштити животне средине и насртаја на екологију. Аутор је бројних објеката и урбанистичких целина у Србији/Југославији, Кувајту, Замбији, Ираку, Зимбабвеу, Јужноафричкој Републици, Саудијској Арабији, Уједињеним Арапским Емиратима, Катару, Бугарској, Данској, Швајцарској, Пољској, Грчкој, Малезији, Венецуели и Јапану, а најчешће је стварао са својом супругом Љиљаном.

На трибини ће говорити Душан Чавић, активиста и новинар Марка Жвака, проф. др Ирина Суботић, проф. др Оливер Тошковић и доц. др Андреј Јосифовски Пијаниста. Разговор модерира Жељко Бодрожић, председник НУНС-а, а на почетку трибине присутнима ће се обратити Бранислав Гута Грубачки, оснивач Новог Оптимизма. Биће приказан и филм “Драгољуб и његов нови оптимизам”.

Време је за Бунт сећања на вечног дечака бољег Београда!

У уторак, 17. октобра, у 18 часова, ЦПН и Филозофски факултет Универзитета у Београду отвориће мултимедијалну уметничку инсталацију „Етички изазови нових технологија: CHATGPT и обрада природних језика“. Посетиоци ће, на првом спрату Филозофског факултета, све до 17. децембра, имати прилику да се ближе упознају са функционисањем чет-ботова и информишу се о друштвеним и етичким изазовима које доносе технологије у настајању, попут обраде природног језика.

CHATGPT може да разговара на чак 95 светских језика! И не само што може да разговара, већ може и да пише кратке приче, поезију, имејлове, семинарске радове. Да ствар буде још компликованија, поред CHATGPT-ја, постоји и DALL-Е, који је способан да генерише слике на основу текстуалних инструкција. У „опасности“ није само писана реч, већ и пејзаж или људски лик, који више нису осликани потезима четкице, већ кодом.

Истраживачи са Филозофског факултета осмислили су пратећи програм, који ће бити реализован кроз низ тематских радионица током октобра, новембра и децембра. Кроз информисану дискусију о садржају мултимедијалне инсталације и интеракцију са напредним чет-ботовима у Вештачком атељеу и Вештачкој писарници, посетиоци ће имати прилику да сами процене на који начин најсавременији технолошки алати, као што су CHATGPT и DALL-Е, обликују културу нашег друштва.

Циљ радионица је да се кроз ближе упознавање са локалним културолошким контекстом сусрета традиционалне и дигитално креиране уметности, и отворену дебату о аутентичности, друштвеним вредностима и очувању културног наслеђа, подстакне промишљање о универзалним темама и етичким дилемама новог доба.

Инсталација је развијена у оквиру међународног пројекта TechEthos (Horizont 2020), чији је циљ да Европској унији прокрчи пут ка улози предводника у области напредних технологија које са собом доносе нове етичке изазове и друштвене последице.