Вести и догађаји

Опште вести
RSS
5
 
Мај
 
2023

Одељење за психологију саставило је кратке смернице за родитеље које нуде савете за разговор са децом о кризним ситуацијама. Смернице се налазе у прилогу вести.


5
 
Мај
 
2023

Наставници и сарадници Одељења за педагогију и андрагогију Филозофског факултета Универзитета у Београду саосећају са свима који су погођени трагедијом која се догодила у Основној школи „Владислав Рибникар“ у Београду, а посебно са породицама страдале деце и радника обезбеђења којима изражавамо најдубље саучешће.

Подстакути овим трагичним догађајем и настојањима да се он објасни, желимо да апелујемо на друштвену солидарност, толеранцију, разумевање и емпатију, у којима етика медија игра значајну улогу. Ова тешка ситуација у којој се налазимо обавезује на преиспитивање и снажење свих друштвених ресурса у превазилажењу кризе. Скрећемо пажњу на нужност системске подршке јачању васпитне функције школе и рада на превенцији насиља и других облика неприхватљивог понашања као њеног саставног дела. Такође, желимо да укажемо на важност континуираног стручног оснаживања наставника и стручних сарадника у школама. Као све израженија јавља се потреба за већим бројем стручних сарадника у школама који би у таквим условима могли адекватније да одговоре на потребе наставника, ученика и њихових родитеља, а у складу с тим и пружају потребну стручну подршку и помоћ.

Потрудимо се сви заједно да школе буду безбедна и сигурна средина за раст и развој деце, што им је основна функција и намена.


3
 
Мај
 
2023

Дубоко смо потресени и изјављујемо саучешће породицама, деци, пријатељима жртава, и целокупном колективу ОШ „Владислав Рибникар" у Београду.

Психолошка кризна интервенција је психолошка прва помоћ и циљ јој је да стабилизује мисаоне и емоционалне процесе код људи изложених кризном догађају, како би се смањила учесталост појаве дугорочних негативних последица трауматичног догађаја. У складу са њеним начелима, сматрамо да је у овом тренутку најважније да, као заједница, вратимо доживљај безбедности, и пружимо подршку свима који су непосредно или посредно погођени.

Уколико је Вама или некоме од Ваших потребна психолошка подршка, можете се обратити доле наведеним контактима, а уколико сте психолог и желите да се придружите тиму за пружање бесплатне психолошке подршке, обратите се Друштву психолога Србије, које окупља волонтере: ЛИНК.

Додатно, уз разумевање људске потребе да се тешки догађаји брзо објасне, истичемо да у овом тренутку немамо довољно информација да бисмо могли да донесемо закључке о узроцима данашњег догађаја, као и да ће изношење неутемељених претпоставки о могућим узроцима неминовно довести до окривљавања и сукоба у јавном простору. Непосредно погођенима ће то пружити супротну поруку од оне која им је потребна. Данас, у фази у којој се тренутно налазимо, онима који су погођени и који су некога изгубили потребно је да виде да је окружење безбедно и добронамерно и да у њему имају време, простор и додатну подршку у ношењу са губитком и болом.

Зато апелујемо и на све грађанке и грађане, било да су део јавности или доносе одлуке у име јавности, да се суздрже од дељења претпоставки о узроцима данашњег догађаја, од ширења детаља, као и непроверених или осетљивих информација. Апелујемо и на новинаре и медије да извештавају у складу са Кодексом новинара Србије, како би се спречило чињење додатне психолошке штете жртвама.

Контакти за бесплатну психолошку подршку:

Институт за ментално здравље у Београду је у циљу подршке породицима страдалих у ОШ “Владислав Рибникар”, наставницима и ученицима којима је потребна психолошка помоћ и подршка, отворио 2 телефонске линије: 063/8681-757 и 063/8682-217

НАДЕЛ

Национална дечја линија 116 111

Саветодавни телефон за родитеље 0800 007 000

Centar Srce
0800 300 303

Centar za mentalno zdravlje - Terazije 3
011 3612467

Pokret Nesalomivi
0800 001 002



3
 
Мај
 
2023

Филозофски факултет у Београду изражава најдубље саучешће породицама жртава трагедије у ОШ "Владислав Рибникар". Позивамо на друштвену солидарност са ученицима, родитељима, наставницима и школским радницима. Ови тешки тренуци нас обавезују да интензивно радимо, на снажењу толеранције, културе дијалога и емпатије. Као институција која се бави не само образовањем, већ и целокупним педагошким радом са младим колегиницама и колегама, надамо се да ћемо сви, као део ширег друштвеног система, интензивно и предано радити на превенцији насиља. Такође, апелујемо на медије и све учеснике у јавном животу да у својим изјавама и коментарима чувају достојанство жртава.



3
 
Мај
 
2023

Наставници и старадници Одељења за историју Филозофског факултета Универзитета у Београда дубоко саосећају са породицама страдалих у трагедији која се данас догодила у ОШ Владислав Рибникар у Београду. Губитак живота, посебно живота деце нe може да се пореди ни са једном другом трагедијом. У нападу је, на свом радном месту, повређена и наша колегиница, професорка историје Татјана Стевановић. Рањавање колегинице Стевановић последњи је у низу и до сада најдрастичнији напад на просветне раднике. У нади да ће се и повређени ученици и колегиница Стевановић опоравити, апелујемо на све надлежне институције да ученике и запослене у просвети заштите и створе безбедно окружење за рад и учење. Одељење за историју Филозофског факултета у Београду


3
 
Мај
 
2023

Седмо предавање у оквиру циклуса "Концепти национализма и патриотизма у српском политичком дискурсу - средњи век, нови век, савремено доба", под насловом "На путу ка нацији - Срби у Хабзбуршкој монархији у 18. веку", одржаће др Исидора Точанац Радовић у четвртак, 4. маја. Више информација у прилогу.


3
 
Мај
 
2023

Лабораторија за експерименталну психологију Вас позива на трибину са темом „Lexical-semantic representation in children and adults: The issue of body partonomy", о којој ће говорити Даринка Анђелковић (Институт за психологију; Лабораторија за експерименталну психологију, Филозофски факултет, Универзитет у Београду).

Трибина ће се одржати у четвртак, 4. мај у 15 часова преко апликације Зоом, на следећем линку и биће снимана за потребе архива Лабораторије.

https://zoom.us/j/91046778854?pwd=T3dNQjByNDd0SDJiVkFKUVQ5YUJXZz09
шифра: leptribina



28
 
Апр
 
2023

25
 
Апр
 
2023

Институт за антику и класично наслеђе
и Центар за библијску филологију и херменеутику
позивају вас на предавање које ће

др Бошко Ерић
доцент на Православном богословском факултету »Свети Василије Острошки«
Универзитета у Источном Сарајеву

одржати под насловом

Арамејски језик од најстаријих сачуваних записа до настанка ислама

у четвртак 27. априла од 9h45
на Одељењу за класичне науке Филозофског факултета
(Капетан Мишино здање, десно, други спрат)




25
 
Апр
 
2023

У четвртак, 27. априла, у 19 часова, Аустријски културни форум Београд и Центар за промоцију науке организују први у низу разговора у оквиру „Аустријско-српског научног кафеа“ на тему: „Археологија и генетика – најсавременији увиди у рану историју средњег века“.
Више о учесницима и садржају скупа можете видети у прикаченом документу.


1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71
↑↑↑