2020

Предавања и дискусије у области квир теорије одржаваће се на Филозофском факултету у Београду у сали 308 на трећем спрату од 6. марта до 22. маја 2020. године сваког петка од 18.15 сати.

Бавићемо се сексуалноћу која одступа од норматива, разноврсним родним улогама и изразима, трансполним особама и интерсекс стањима, феминизмом, психоанализом, религијом...

Излагања су отворена за јавност. Молимо вас да учешће пријавите на мејл kvir.studije@gmail.com како бисте добили детаљне најаве предавања, као и информације о излагачима и излагачицама.

Детаљан програм Семинара из квир студија налази се у прилогу. Организатор Семинара је докторанд филозофије Душан Маљковић

2020

Тридесет трећа трибина у оквиру циклуса Није Филозофски ћутати одржаће се на Филозофском факултету Универзитета у Београду 27.2.2020. године од 18:30 часова:

ФИЛОЗОФСКИ ДОДЕЉУЈЕ ПОЧАСНУ НАЦИОНАЛНУ ФРЕКВЕНЦИЈУ Н1

СПЕЦИЈАЛНИ РАТ ПРОТИВ НЕЗАВИСНИХ МЕДИЈА И НОВИНАРА НЕЗАВИСНИХ МЕДИЈА

Да ли су независни медији пред истребљењем?
На шта указују све чешћи и све бруталнији напади и покушаји индивидуалне дискредитације новинара?
Како је Скупштина Србије постала нова платформа за обрачун са независним медијима?

Говоре: Јелена Васић (Крик), Ирена Стевић (Инсајдер), Жаклина Таталовић (Н1), Вељко Лалић (Недељник), Милош Миловановић (Н1, модератор трибине)

Одржавањем циклуса трибина Није Филозофски ћутати - на којима наставници и сарадници Факултета са својим гостима из других високошколских установа, уметницима, научницима и јавним личностима расправљају о најактуелнијим друштвеним, културним и политичким темама - Филозофски пружа отворену подршку слободи говора у Србији и придружује се грађанским настојањима за успостављањем демократског друштва.

Филозофски факултет Универзитета у Београду је најстарија високообразовна установа у Србији. Као средиште слободне мисли и покретач демократских процеса у друштву, са својих девет одељења и бројним научним институтима и центрима, Филозофски има посебну обавезу и одговорност да својим студентима, али и укупној јавности, понуди знања која могу помоћи у разумевању проблема данашњице. Управо оне науке које се изучавају на Филозофском, од друштвено-хуманистичких до историјских, могу својим теоријским, емпиријским и методолошким приступима да додатно осветле савремене феномене и да укажу на могућа решења проблема који притискају српско друштво. Овај факултет негује традицију критичке и демократске мисли, а његови наставници и сарадници данас имају и посебну моралну обавезу да ту традицију подрже, на тај начин доприносећи изградњи грађанског друштва у Србији.

2020

Лабораторија за експерименталну психологију вас позива на трибину са темом "Временска визуелна селекција: ендогени и егзогени фактори“, о којој ће говорити Зорана Зупан (Институт за психологију, Филозофски факултет, Универзитет у Београду).

Трибина ће се одржати у четвртак, 27. фебруара у 15 часова у просторијама Лабораторије за експерименталну психологију на Филозофском факултету у Београду (сутерен).

2020

За дугогодишњи истрајан рад на истраживању и популаризацији градитељског наслеђа, као и за допринос у образовању генерација конзерватора, Друштво конзерватора Србије је одлучило да Велику награду за 2020. годину додели др Александру Кадијевићу, редовном професору Одељења за историју уметности Филозофског факултета, аутору 12 монографија, 350 научних и стручних радова. Награда ће бити додељена на свечаности поводом Дана Друштва конзерватора Србије у понедељак 24. фебруара 2020. године у свечаној сали Народне библиотеке Србије, Скерлићева 1 у Београду, са почетком у 11.00 часова (улаз слободан).

2020

Тридесет друга трибина у оквиру циклуса Није Филозофски ћутати одржаће се на Филозофском факултету Универзитета у Београду 20.2.2020. године од 18:30 часова.

Толеранција и одговорност су вредности без којих се свако јавно деловање претвара у манипулацију, о чему најбоље сведочи друштвена реалност у којој живимо. Истовремено, ове вредности су темељно повезане са хришћанском традицијом, упркос томе што их је хришћанска друштвена пракса кроз историју неретко компромитовала. Да ли их је и како могуће афирмисати у нашој друштвеној и црквеној реалности која их, чини се, по ко зна који пут разара изнутра?

На трибини говоре: Владика Григорије, Родољуб Кубат, професор Православно богословског факултета у Београду, Вукашин Милићевић, доцент Православно богословског факултета у Београду, Данијел Синани, модератор, професор Филозофског факултета у Београду.

Маст. Аљоша Шорго,
докторанд Универзитета у Лајдену,

држаће јавно предавање под називом

Implications of Old Phrygian Inscription B-07 for the Reconstruction of
Proto-Graeco-Phrygian

у петак, 14. фебрауара у 09:30 у просторији СтКл1.

Предавање се одржава у склопу Зимске школе индоевропске лингвистике (Winter School in Indo-European Linguistics), у организацији Одељења за класичне науке.

Др Лука Репаншек,
доцент Универзитета у Љубљани,

држаће јавно предавање под називом

An Outline of the Contrastive Historical Grammar of Young Avestan

у четвртак, 13. фебруара у 18:00 у просторији 108.

Дипл. Ловре Катић и дипл. Ивона Малеш,
студенти Универзитета у Загребу,

држаће јавно излагање под називом

Дигитална хуманистика на студију грчког језика при Филозофском факултету у Загребу

у четвртак, 13. фебруара у 09:30 у просторији СтКл1.

Излагање се одржава у склопу Зимске школе индоевропске лингвистике (Winter School in Indo-European Linguistics), у организацији Одељења за класичне науке.

Сви заинтересовани слушачи су добродошли!

1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40