|
Двадесет трећа трибина у оквиру циклуса Није Филозофски ћутати одржаће се на Филозофском факултету Универзитета у Београду 24.10.2019. године од 18:30 часова.
КРОВ НАД ГЛАВОМ ИЗМЕЂУ ПРАВА И ПРОФИТА
Да ли је право на дом једно од основних људских права? Да ли је кров над главом последњи ресурс који је остао у рукама грађана? Која је друштвена улога приватних-јавних извршитеља, јавних службеника који раде за профит? За чије добро је ”повећана ефикасност” извршног поступка? Колико смо сви заправо далеко од губитка јединог дома? Шта солидарност значи у контексту одбране права на дом, и шта се дешава када се она криминализује?
Говоре: Ивана Ковачевић (Здружена акција Кров над главом), Данило Ћурчић (А11, иницијатива за економска и социјална права), Татјана Аничић (“треће лице” у поступку извршења). Модераторка: Милена Репајић
Одржавањем циклуса трибина Није Филозофски ћутати - на којима наставници и сарадници Факултета са својим гостима из других високошколских установа, уметницима, научницима и јавним личностима расправљају о најактуелнијим друштвеним, културним и политичким темама - Филозофски пружа отворену подршку слободи говора у Србији и придружује се грађанским настојањима за успостављањем демократског друштва.
Филозофски факултет Универзитета у Београду је најстарија високообразовна установа у Србији. Као средиште слободне мисли и покретач демократских процеса у друштву, са својих девет одељења и бројним научним институтима и центрима, Филозофски има посебну обавезу и одговорност да својим студентима, али и укупној јавности, понуди знања која могу помоћи у разумевању проблема данашњице. Управо оне науке које се изучавају на Филозофском, од друштвено-хуманистичких до историјских, могу својим теоријским, емпиријским и методолошким приступима да додатно осветле савремене феномене и да укажу на могућа решења проблема који притискају српско друштво. Овај факултет негује традицију критичке и демократске мисли, а његови наставници и сарадници данас имају и посебну моралну обавезу да ту традицију подрже, на тај начин доприносећи изградњи грађанског друштва у Србији.
|
|
|
|
Пријава предмета за слушање и полагање за студенте мастер и докторских студија електронским путем почиње 21. октобра у 00ч а завршава се 28.октобра у 16.00ч.
Пријављене комбинације ће бити видљиве у електронским индексима од 30. октобра у 00ч.
Секретари одељења ће примати рекламације од 30 октобра до 01.новембра у време пријема студената.
|
|
|
Прва интернационална конференција Психологија и музика – интердисциплинарна сусретања одржаће се у Београду од 24. до 26. октобра 2019. године. Ова конференција је иницирана охрабрењем и подршком Европског друштва за когнитивне науке о музици (ESCOM), а организују је Факултет музичке уметности, Универзитет уметности у Београду, затим Институт за психологију Филозофског факултета, Универзитета у Београду и Секција за психологију музике Друштва психолога Србије. Концептуални оквир конференције подржава умрежавање науке и уметности, психологије и музике, истраживаче Србије, региона западног Балкана и европског простора, научну и праксу музичког образовања. Одзив за учешће на конференцији је велик, регистровано је око 100 истраживача из 18 земаља света и Србије и исто толико наставника из Београдских школа.
Отварање конференције одржаће се у Малој Сали Коларчеве задужбине, у четвртак, 24. октобра 2019. у 15 часова. Почетак ће бити обележен пленарним предавањем Џона Слободе, једног од најважнијих аутора психологије музике, професора и главног истраживача на Гилдхол школи за музику и драму у Лондону, професора емеритуса на Универзитету Кил, члана Британске академије (ФБА) и носиоца најпрестижнијег британског признања за доприносе науци (ОБЕ). Потом следи концерт, крос-модална музичка презентација дела савремених српских аутора.
Даљи рад конференције, од 25 – 26. октобра одвијаће се у Ректорату Универзитета уметности у Београду, где ће као пленарни предавачи наступити аутори, већ више година у врху европске и светскепсихологије музике: Рене Тимерс (председница ESCOM-а, професор Психологије музике на Универзитету у Шефилду); Џејн Гинсборг (професор и директор Центра за истраживање музичког извођења на Северном краљевском конзерваторијуму за музику у Манчестеру (RNCM) и Ричард Парнкат (професор системске музикологије на Универзитету у Грацу и руководилац Центра за системску музикологију при поменутом Универзитету).
Поред главног конференцијског програма, одржаће се и Претконференцијски програм, 21. до 23. октобра, намењен је студентима и наставницима Факултета музичке уметности и Филозофског факултета. Поред низа предавања и концерта, претконференцијски програм обухвата и радионицу под називом Објављивање чланка у часопису, а коју ће водити Џејн Гинсборг са Краљевског северног конзерваторија за музику (Манчестер). Ова радионица одржаће се у среду, 23.10.2019. године, у Институту за психологију Филозофског факултета, са почетком у 12:00 часова.
У прилогу вести можете пронаћи информације о програму конференције и плакате концерата.
Више о конференцији можете наћи на званичном сајту:
https://psihologijaimuzika2019.wordpress.com
Добродошли!
Организациони одбор ПАМ – ИЕ 2019
|
|
|
Пријемни испит за упис на мастер студије филозофије биће одржан у петак, 18. октобра у 13.00 у сали 313.
|
|
|
Обавештавају се студенти прве и треће године да ће обавезни здравствени систематски преглед моћи да обаве у просторијама факултета у периоду од 21.10. до 8.11. , радним данима од 8:30 до 14:30 часова. Пункт Завода за здравствену заштиту студената ће бити постављен на првом спрату факултета, између сала 101 и 103. Студенти који у наведеном периоду на факултету буду обавили преглед неће морати да иду у Студентску поликлинику.
Додатне информације можете наћи у прилогу вести.
|
|
|
У четвртак 17. октобра 2019. године у времену од 11 до 14 часова, Завод за здравствену заштиту студената Београд обележава Дан здравља студената Универзитета у Београду испред Филозофског факултета.
На Платоу ће бити постављена два штанда где ће дежурати седам тимова Студентске поликлинике. Студенти ће бити у прилици да преузму штампани материјал, саветују се са лекарима, измере крвни притисак, одреде проценат масти и глукозе у организму, провере плућну функцију, ураде тест на ХИВ и сл.
У случају лоших временских услова манифестација ће бити организована у холу факултета.
|
|
|
Филозофски факултет Универзитета у Београду расписао је други конкурс за упис студената на мастер академске студије у школској 2019/2020. години. Међу студијским програмима за које можете конкурисати налази се и мастер програм "Образовање наставника предметне наставе", који реализује Центар за образовање наставника Филозофског факултета. Пријемни испит за мастер програм "Образовање наставника предметне наставе" ће се одржати 18.10. у 09:00 у учионици Центра за образовање наставника. У прилогу су дате додатне информације о упису на овај мастер програм.
|
|
|
Упис студената ОСНОВНИХ АКАДЕМСКИХ СТУДИЈА у школску 2019/2020. одржаће се од 16. 10. до 15. 11. 2019. године
|
|
|