Vesti i događaji

Јун

Филозофски факултет има част да Вас позове на обележавање Дана Факултета у петак 14.јуна 2019. године у 20 часова, у дворишту Капетан Мишиног здања (улаз из улице Вука Караџића).

У случају кише прослава ће се одржати у Клубу студената Филозофског факултета (улаз из Васине).

Позивница се налази у прилогу вести.

Управа Филозофског факултета

Јун

Свечана додела диплома ће се одржати у понедељак 17.јуна 2019. године у 12 часова у амфитеатру "Георгије Острогорски".
Молимо Вас да са собом неизоставно понесете личну карту или пасош.
Списак студената којима се додељују дипломе се налази у прилогу.

Јун

Са посебним задовољством и поносом обавештавамо колеге и јавност да су друга и трећа Бранкова награда Матице српске додељене:

Јелисавети Арсенијевић, студенту мастер студија Одељења за класичне науке, за завршни рад Мотив сирена у античкој грчкој књижевности

и

Лани Костић, докторанду Одељења за класичне науке, за дипломски рад Васкршњи канон Светог Јована Дамаскина.

Радови су написани под менторством проф. др Дарка Тодоровића и одбрањени су током школске 2017/18. године.

Бранкова награда додељује се за семинарске, завршне и дипломске радове из области књижевности и језика, написане и одбрањене у претходној школској години. У конкуренцији је било 16 радова, које су доставиле одговарајуће катедре факултета из Београда, Новог Сада и Крагујевца.

Јун

Комеморативни скуп посвећен преминулом професору др Владети Тешићу оджаће се у четвртак, 13. јуна у 15 часова у свечаној сали „Драгослав Срејовић“ Филозофског факултета у Београду (први спрат, сала 108).

Одељење за педагогију и андрагогију

Поштоване колегинице и колеге,
Одељење за археологију Филозофског факултета у Београду Вас позива да у уторак 11. јуна, у учионици 410 у 16 сати, присуствујете предавању The Affluent Societies of Later Prehistory које ће одржати професор Roberto Risch са Одсека за праисторију Аутономног универзитета у Барселони.

Јун

7.јун, 19-21.30.ч., амфитеатар ,,Георгије Острогорски’’ Филозофског факултета Универзитета у Београду. Главни предавач и дискутант: мр арх.Бојан Ковачевић, председник Академије архитектуре Србије. Учесници: историчари уметности, архитекти и студенти из Србије и региона, полазници стручне праксе ,,Новија архитектура Београда.’’ Организатор: проф. др Александар Кадијевић, Одељење за историју уметности Филозофског факултета Универзитета у Београду

Јун

Седамнаеста трибина у оквиру циклуса Није Филозофски ћутати одржаће се на Филозофском факултету Универзитета у Београду 6.6.2019. године од 18:30 часова.

Да ли смо данас све мање здрави и „нормални“? Колико су актуелно окружење и услови живота „нормални“ и колико контаминирају наше ментално здравље? Да ли је нормално бити нормалан у ненормалном друштву? Шта друштвене науке, а пре свега психологија као струка, могу и морају да понуде? Да ли смо одговорни само за појединце у друштву и где је наша одговорност према друштву и “менталном загађењу” средине?

Учесници у разговору: проф. др Вељко Јовановић, психолог, Одсек за психологију Филозофског факултета у Новом Саду, доц. др Алексеј Кишјухас, социолог, Одсек за социологију Филозофског факултета у Новом Саду и колумниста Данас-а, др Маја Пелевић, драмска списатељица, ауторка серије „Јутро ће променити све“ и других награђиваних драма о животу младих у Србији данас и проф. др Тамара Џамоња Игњатовић, Одељење за психологију Филозофског факултета у Београду – модераторка.

Одржавањем циклуса трибина Није Филозофски ћутати - на којима наставници и сарадници Факултета са својим гостима из других високошколских установа, уметницима, научницима и јавним личностима расправљају о најактуелнијим друштвеним, културним и политичким темама - Филозофски пружа отворену подршку слободи говора у Србији и придружује се грађанским настојањима за успостављањем демократског друштва.

Филозофски факултет Универзитета у Београду је најстарија високообразовна установа у Србији. Као средиште слободне мисли и покретач демократских процеса у друштву, са својих девет одељења и бројним научним институтима и центрима, Филозофски има посебну обавезу и одговорност да својим студентима, али и укупној јавности, понуди знања која могу помоћи у разумевању проблема данашњице. Управо оне науке које се изучавају на Филозофском, од друштвено-хуманистичких до историјских, могу својим теоријским, емпиријским и методолошким приступима да додатно осветле савремене феномене и да укажу на могућа решења проблема који притискају српско друштво. Овај факултет негује традицију критичке и демократске мисли, а његови наставници и сарадници данас имају и посебну моралну обавезу да ту традицију подрже, на тај начин доприносећи изградњи грађанског друштва у Србији.

Јун

Резултати испита из предмета Енглески језик 1 у предроку налазе се у прилогу.

Мај

Paul-Antoine Miquel, Одељење за филозофију Универзитета у Тулузу II одржаће гостујуће предавање "The emergence of life as a philosophical problem" у четвртак, 6. јуна у 17 сати у просторијама Српског филозофског друштва (ФДС).

Мај

Шеснаеста трибина у оквиру циклуса Није Филозофски ћутати одржаће се на Филозофском факултету Универзитета у Београду 30.5.2019. године од 18:30 часова.

Шта значи велики говор државе о популационој политици? Зашто се родитељство изједначава са рађањем и какве се поруке шаљу женама у Србији? Шта држава од родитеља тражи, а шта им нуди? Колику и какву подршку родитељству обезбеђују закони у Србији? Које породице су невидљиве и занемарене мерама државне политике? Да ли је очинство препознато у законима и политикама државе? Како би изгледала адекватна подршка породицама у Србији?

У разговору ће учествовати: др Марио Рељановић, Институт за упоредно право, Гордана Племић, директорка Удружења Родитељ, Јелена Вељић, активисткиња Друштвеног центра Октобар, Миша Стојиљковић, психолог и новинар, проф. др Смиљка Томановић (модераторка).

1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26