Vesti i događaji

УНИВЕРЗИТЕТ У БЕОГРАДУ
ФИЛОЗОФСКИ ФАКУЛТЕТ

Поштоване колегинице и колеге,

Министарство просвете, науке и технолошког развоја је обавестило факултете да су због појаве COVIDa-19 (корона вируса) забрањена јавна окупљања у затвореном простору са више од 100 (стотину) људи.
У складу са ставом 1, препоручује се одлагање планираних екскурзија, програма размене, научних и стручних скупова и студијских путовања у иностранство у наредном периоду.
У складу са здравственим препорукама ради спречавања ширења инфекције, Факултет организује редовно и појачано одржавање хигијене просторија Факултета.
У вези са превентивним активностима, управа Факултета ће свакодневно пратити ситуацију и препоруке које издају државни органи и Универзитет у Београду и редовно обавештавати студенте и запослене о мерама које се предузимају.

С поштовањем,

У Београду, 12.03.2020.

Декан Филозофског факултета

Проф. др Миомир Деспотовић

2020

Поштујући одлуку о забрани јавних догађаја у затвореном простору, отказује се трибина Зоран Ђинђић и ми најављена за четвртак 12. март 2020. Циклус трибина и изложби Није Филозофски ћутати одлаже се до даљњег.

2020

Због поштовања одлуке државних органа о отказивању јавних догађаја у затвореном простору, предавања Семинара из квир студија се отказују до даљњег.

2020

Због поштовања одлуке државних органа Републике Србије о отказивању јавних догађаја у затвореном простору са више од 100 учесника, одгађа се за мај месец планирана сесија начног циклуса "Српски архитекти новијег и савременог доба" посвећена архитекти Александру Радојевићу.

2020

Семинар за психологију рада и Лабораторија за психологију рада позивају вас на предавања:
"The careers outcome domain: what are we doing it for?" у уторак, 17. марта 2020. у 13.15 у свечаној сали „Драгослав Срејовић“, први спрат (108), и
"The future of work and organizational psychology", у уторак, 17. марта 2020. у 18.00 у свечаној сали „Драгослав Срејовић“, први спрат (108).

Предавања ће држати гостујући професори Матијс Бал са Универзитета у Линколну, Едина Доци са Врије универзитета у Амстердаму и Стефан Мол са Универзитета у Амстердаму.

2020

Редовни колоквијум из предмета Енглески језик 1 одржаће се у понедељак, 16. марта у АМФ према следећем распореду: студенти СО од 13.15ч; студенти ФС од 14ч. Колоквијум је обавезан за студенте текуће генерације и представља услов за излазак на испит.

2020

Институт за антику и класично наслеђе и Друштво индоевропеиста у Србији (DIEUS)

имају част да вас позову на предавање

(Пре)историја индоевропског глаголског система

које ће држати
Аљоша Миленковић, дипломанд Филолошког факултета у Београду,

у уторак, 17. марта, у 17ч у просторији СтКл1 (у старој згради Филозофског факултета).

2020

Позивамо заинтересоване да присуствују предавању др Јелисавете Благојевић под насловом "Квир теорија и постструктурализам: Џудит Батлер и перформативност рода".

Предавање ће бити одржано у оквиру Семинара из квир студија у петак, 13. марта у 18.15 у сали 308 на трећем спрату Филозофског факултета.

Више информација у прилогу вести.

2020

У прилогу се налази позивница за друго тематско вече ретроспективног научног циклуса "Српски архитекти новијег и савременог доба," посвећено архитекти Александру Радојевићу, које ће се одржати 13. марта 2020, у 18.30 часова, у свечаној сали "Драгослав Срејовић."

2020

Тридесет пета трибина у оквиру циклуса Није Филозофски ћутати одржаће се на Филозофском факултету Универзитета у Београду 12.3.2020. године од 18:30 часова.

ЗОРАН ЂИНЂИЋ И МИ

Ако не успемо, говорио је Зоран Ђинђић, Србија ће бити суморна земља која се дави у политичким конфликтима, у којој поџемни ратови усмеравају политичке процесе, партократија угрожава темеље демократског поретка, а интриге и скандали доминирају јавним простором. Седамнаест година после бруталног убиства Зорана Ђинђића, као у неком великом огледалу, Србија и даље може видети своје лице у његовим речима. Зато што је модерна Србија била шанса а не гаранција, како је упозоравао Ђинђић. Да ли је данас, упркос неумереном фабриковању успеха ове власти, та шанса прокоцкана. У чему је, у ствари, била конструкциона грешка која је одредила судбину реформи у Србији али и судбину реформатора Зорана Ђинђића?

О томе говоре бивши министри у Ђинђићевој влади и његови блиски сарадници: Жарко Кораћ, Горан Питић, Бранислав Лечић, Зоран Живковић и Биљана Станков. Модераторка је Весна Малишић.

Одржавањем циклуса трибина Није Филозофски ћутати - на којима наставници и сарадници Факултета са својим гостима из других високошколских установа, уметницима, научницима и јавним личностима расправљају о најактуелнијим друштвеним, културним и политичким темама - Филозофски пружа отворену подршку слободи говора у Србији и придружује се грађанским настојањима за успостављањем демократског друштва.

Филозофски факултет Универзитета у Београду је најстарија високообразовна установа у Србији. Као средиште слободне мисли и покретач демократских процеса у друштву, са својих девет одељења и бројним научним институтима и центрима, Филозофски има посебну обавезу и одговорност да својим студентима, али и укупној јавности, понуди знања која могу помоћи у разумевању проблема данашњице. Управо оне науке које се изучавају на Филозофском, од друштвено-хуманистичких до историјских, могу својим теоријским, емпиријским и методолошким приступима да додатно осветле савремене феномене и да укажу на могућа решења проблема који притискају српско друштво. Овај факултет негује традицију критичке и демократске мисли, а његови наставници и сарадници данас имају и посебну моралну обавезу да ту традицију подрже, на тај начин доприносећи изградњи грађанског друштва у Србији.

1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48