Vesti i događaji

2020

За дугогодишњи истрајан рад на истраживању и популаризацији градитељског наслеђа, као и за допринос у образовању генерација конзерватора, Друштво конзерватора Србије је одлучило да Велику награду за 2020. годину додели др Александру Кадијевићу, редовном професору Одељења за историју уметности Филозофског факултета, аутору 12 монографија, 350 научних и стручних радова. Награда ће бити додељена на свечаности поводом Дана Друштва конзерватора Србије у понедељак 24. фебруара 2020. године у свечаној сали Народне библиотеке Србије, Скерлићева 1 у Београду, са почетком у 11.00 часова (улаз слободан).

2020

Тридесет друга трибина у оквиру циклуса Није Филозофски ћутати одржаће се на Филозофском факултету Универзитета у Београду 20.2.2020. године од 18:30 часова.

Толеранција и одговорност су вредности без којих се свако јавно деловање претвара у манипулацију, о чему најбоље сведочи друштвена реалност у којој живимо. Истовремено, ове вредности су темељно повезане са хришћанском традицијом, упркос томе што их је хришћанска друштвена пракса кроз историју неретко компромитовала. Да ли их је и како могуће афирмисати у нашој друштвеној и црквеној реалности која их, чини се, по ко зна који пут разара изнутра?

На трибини говоре: Владика Григорије, Родољуб Кубат, професор Православно богословског факултета у Београду, Вукашин Милићевић, доцент Православно богословског факултета у Београду, Данијел Синани, модератор, професор Филозофског факултета у Београду.

Одржавањем циклуса трибина Није Филозофски ћутати - на којима наставници и сарадници Факултета са својим гостима из других високошколских установа, уметницима, научницима и јавним личностима расправљају о најактуелнијим друштвеним, културним и политичким темама - Филозофски пружа отворену подршку слободи говора у Србији и придружује се грађанским настојањима за успостављањем демократског друштва.

Филозофски факултет Универзитета у Београду је најстарија високообразовна установа у Србији. Као средиште слободне мисли и покретач демократских процеса у друштву, са својих девет одељења и бројним научним институтима и центрима, Филозофски има посебну обавезу и одговорност да својим студентима, али и укупној јавности, понуди знања која могу помоћи у разумевању проблема данашњице. Управо оне науке које се изучавају на Филозофском, од друштвено-хуманистичких до историјских, могу својим теоријским, емпиријским и методолошким приступима да додатно осветле савремене феномене и да укажу на могућа решења проблема који притискају српско друштво. Овај факултет негује традицију критичке и демократске мисли, а његови наставници и сарадници данас имају и посебну моралну обавезу да ту традицију подрже, на тај начин доприносећи изградњи грађанског друштва у Србији.

Маст. Аљоша Шорго,
докторанд Универзитета у Лајдену,

Implications of Old Phrygian Inscription B-07 for the Reconstruction of
Proto-Graeco-Phrygian

у петак, 14. фебрауара у 09:30 у просторији СтКл1.

Предавање се одржава у склопу Зимске школе индоевропске лингвистике (Winter School in Indo-European Linguistics), у организацији Одељења за класичне науке.

Др Лука Репаншек,
доцент Универзитета у Љубљани,

An Outline of the Contrastive Historical Grammar of Young Avestan

у четвртак, 13. фебруара у 18:00 у просторији 108.

Дипл. Ловре Катић и дипл. Ивона Малеш,
студенти Универзитета у Загребу,

држаће јавно излагање под називом

Дигитална хуманистика на студију грчког језика при Филозофском факултету у Загребу

у четвртак, 13. фебруара у 09:30 у просторији СтКл1.

Излагање се одржава у склопу Зимске школе индоевропске лингвистике (Winter School in Indo-European Linguistics), у организацији Одељења за класичне науке.

Др Александар Лома,
редовни професор Универзитета у Београду,

држаће јавно предавање под називом

The Distant Dissimilation — a Twilight Zone of the Historical Phonetics and a Possible Birthplace of Some Word-Formation Patterns

у среду, 12. фебруара у 18:00 у просторији 108.

Др Ил Акад,
доцент Универзитета у Београду,

The Dream and the Inscription: A Very Short Introduction to Old English

у среду, 12. фебруара у 09:30 у просторији СтКл1.

Др Лука Репаншек,
доцент Универзитета у Љубљани,

The Regularities and Complexities of Vedic Accentual Patterns

у уторак, 11. фебруара у 18:00 у просторији 108.

2020

Позив за достављање апстраката за пету међународну конференцију из филозофије за постдипломце (Fifth Belgrade Graduate Conference in Philosophy) налази се у прилогу вести.

1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40